Blog na téma Čína, nejlidnatější země světa s kulturou starou čtyři tisíce let.

Bambus

29. ledna 2010 v 16:44 |  Kultura
Bambus je rychle rostoucí, dlouhověký druh trávy, vyskytující se v celé střední a jižní Číně.

Nabízí širokou škálu využití. Zatímco ze stébel vznikají píšťalky, klobouky, nábytek, rohože a kuchyňské nádobí, výhonky určitých druhů se vaří a jí. Tělo rostliny je oddenek (vodorovný podzemní stonek), který vytváří trsy nebo výhonky - podle druhu - s pravidelnými rozestupy, rostoucí rychlostí téměř 60 centimetrů za den, dokud nedosáhnou plné výšky. Některé druhy bambusu kvetou jen jednou za několik desetiletí nebo dokonce jen jednou za sto let, a poté zahynou. Bambus se stal součástí čínské kultury a symbolizuje mimo jiné konfuciánské zásady oddanosti a správného chování. Kolénky oddělené části rovného stébla představují schody na přímé cestě k osvícení a díky své síle, půvabu a dlouhověkosti se bambus stal námětem velkého množství uměleckých děl - básní a maleb.
Ve volné přírodě bambus pokrývá úbočí vysokým, hustým, zvlněným zeleným porostem, kterému se často říká "bambusové moře". V zahradách se menší rostliny používají jako symbolické prvky.
Bambus je používaný pro lešení na stavbě budovy v Hongkongu. Na jihu Číny, kde je bambus snadno dostupný, se tomuto pevnému materiálu dává přednost před ocelovými tyčemi při stavbě lešení, a to i pro výškové budovy. Prudký rozvoj měst tak stojí na této obří trávě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama