Blog na téma Čína, nejlidnatější země světa s kulturou starou čtyři tisíce let.

Čína se připojí k mezinárodní misi proti pirátům u Somálska

29. ledna 2010 v 9:44 |  Aktuality
Čína se připojí k mezinárodní námořní misi proti pirátům u somálského pobřeží. V pátek 29. ledna 2010 to oznámila stanice BBC. Čínské lodě v oblasti Adenského zálivu dosud chránily pouze čínská obchodní plavidla.


Čínské námořnictvo se tak připojí k silám Spojených států, NATO a Evropské unie ve skupině Shade, aby chránila koridor v západní části Indického oceánu. Právě zde piráti útočí nejčastěji, i když v poslední době jsou podle mluvčích mezinárodních sil méně úspěšní.
Dohoda předpokládá, že se na Čínu vztahuje předsednictví námořní mise, které se točí. Podle hongkongského listu South China Morning Post Peking za přijetí do Shade lobboval několik měsíců.
Čína se ve zvýšené míře začala v oblasti angažovat po říjnovém únosu její nákladní lodě, kterou piráti o dva měsíce později vydali po obdržení tučného výkupného až čtyř miliónů dolarů.
Podle analytiků má ale Peking zájem na rozšíření své námořní působnosti. Minulý měsíc naznačila záměr vybudovat námořní základnu na Blízkém východě. Byla by to první základna čínského námořnictva v zahraničí.
Z růstu námořního vlivu Číny mají obavy zejména její jihoasijští sousedé, s nimiž Peking vede spor o nárokované ostrovy v Jihočínském moři.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama