Blog na téma Čína, nejlidnatější země světa s kulturou starou čtyři tisíce let.

Čínská metropole plánuje povolit párům dvě děti

26. ledna 2010 v 14:32 |  Aktuality
Úřady v čínském hlavním městě Pekingu povolí manželským párům pořídit si druhé dítě, a to i v případech, kdy jeden z rodičů pochází ze sourozenců. Dosud platí, že druhé dítě mohou mít jen páry, u nichž jsou oba partneři jedináčci. Napsal to čínský list China Daily.

V současnosti smějí páry mít dvě děti pouze v případě, pokud jsou oba partneři jedináčci.
Rovněž páry, které jsou bez potomků v dalším manželském svazku, přišly o dítě nebo mají potomka handicapovaného, si budou moci pořídit druhé dítě.
Zároveň s početím druhého dítěte nebude jako dosud nutné čekat čtyři roky od narození prvního, napsal deník.
"Páry by měly mít právo rozhodnout, jestli chtějí druhé dítě," prohlásil zástupce pekingské komise pro populaci a plánování Pcheng Jü-chua.
Každý rok se v čínské metropoli narodí 60.000 až 70.000 dětí, ovšem porodnost v Pekingu má negativní růstovou tendenci.
"V souladu s přírodním zákonem o vyrovnaném střídání lidského rodu by každá žena měla porodit 2,1 dítěte. V Číně je tento poměr 1,8, zatímco v Pekingu je to pouze jedno dítě," upozornil Pcheng.
Nejlidnatější země světa reguluje počet dětí v rodině už od konce 70. let 20. století, aby zabránila populační explozi. Městským rodinám bylo povoleno pouze jedno dítě, druhé dítě měly povoleny rodiny v některých venkovských oblastech - především pokud prvorozená byla holčička.
Zdroj: ČTK
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama