Blog na téma Čína, nejlidnatější země světa s kulturou starou čtyři tisíce let.

Koloniální Šanghaj

27. ledna 2010 v 21:30 |  Dějiny
Od čtyřicátých let devatenáctého století byla Šanghaj rozdělena na koncese, v nichž zahraniční obyvatelé z Evropy a Ameriky podléhali podle zásad exteritoriality pouze zákonům své domovské země.

Až do roku 1842 byla Šanghaj menším říčním přístavem, sice hodným obranného opevnění, avšak jinak nevýznamným. V tomto roce čínská vláda ustoupila požadavkům západních mocností na obchodní koncese a v důsledku tohoto kroku se některé přístavy podél východního pobřeží Číny, včetně Šanghaje, otevřely evropskému a americkému obchodu. Jejich klíčovým znakem byla exteritorialita - zahraniční obyvatelé podléhali pouze zákonům své domovské země. A tak si Američané, Britové a Francouzi zřídili v Šanghaji takzvané koncese, městské oblasti s vlastní policií a soudními pravomocemi. Tyto poměry přitahovaly nejen podnikatele, ale také výbušnou směsici uprchlíků, zločinců a revolucionářů. Pověst, kterou si Šanghaj vysloužila pro svůj lesk a výstřednost, vychází z politicky vznětlivého období mezi dvěma světovými válkami. Vše skončilo ve 40. letech minulého století, kdy se cizinci čelící rostoucí čínské opozici vzdali svých práv.
Šanghaj, třída Bund v roce 1928. Třída Bund, známá také jako Čung-šan Lu (Zhongshan Lu), je široká tepna vedoucí po nábřeží řeky Chuang-pchu (Huangpu). Zde si vybudovali své kanceláře všichni důležití protagonisté na poli šanghajského obchodu, a vznikla tak velkolepá a osobitá silueta, jež stále uchvacuje všechny turisty plavící se po řece.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama