Blog na téma Čína, nejlidnatější země světa s kulturou starou čtyři tisíce let.

Macao

30. ledna 2010 v 12:00 |  Dějiny
Macao, které bylo více než čtyři století pod správou Portugalska se v roce 1999 stalo opět součástí Číny.

Více než tisíc let probíhal obchod mezi Čínou a Evropou nepřímo po souši po Hedvábné stezce vedoucí Střední Asií. Od 15. století ale zahájily evropské země průzkumné plavby, zakládaly přístavy a tak vytvářely nové obchodní trasy, nad kterými si udržovlay přímou kontrolu.
V roce 1557, poté co získali pevné postavení v Indii (Goa) a na Malajském poloostrově (Malakka), přesvědčili Portugalci čínské úředníky, aby jim pronajali strategicky výhodně položený poloostrov při ústí Perlové řeky, známý jako Macao. Portugalci navázali obchodní spojení s Japonskem, stejně jako s Indií a Malajskem a ocitli se tak v lukrativní pozici překupníků všech kupců v celé rozsáhlé oblasti východní Asie. Jejich obchod prosperoval a Macao neuvěřitelně zbohatlo. S portugalskými obchodníky sem dorazilo také křesťanství a mezi luxusními domy a kostely, které byly v Macau postaveny během krátkého, půl století trvajícího období prosperity byla i bazilika sv. Pavla, jejíž průčelí stojí ve městě dodnes. Počátkem 17. století se ale začaly příjmy Macaa ztenčovat spolu s tím, jak upadala moc Portugalska jako námořní velmoci. Úpadek krátce přerušilo období, kdy se Macao stalo základnou evropských obchodníků, kteří se pokoušeli v 18. století silou otevřít uzamčené dveře do Číny, ale když se poté Britové v roce 1841 zmocnili Hongkongu, byl status Macaa jako zapadákova zpečetěn. I přes zavedení licencovaného hazardu v roce 1847 jako způsobu zabezpečení alespoň nějakých příjmů se veškerý obchod přesunul do Hongkongu.
Stejně jako do Hongkongu, i do Macaa proudily ve 20. století vlny imigrantů, kteří prchali před válkami na pevnině. Dnes zde žije 470 000 obyvatel, ale na rozdíl od Hongkongu tento růst populace neprovázel žádný velkolepý ekonomický rozvoj.
V roce 1999 byla tato kolonie předána Číně. Až do předání Macaa široce rozšířená zločinnost gangů trád byla potlačena a v roce 2002 byl ukončen monopol na licence kasin, který předtím vlastnil místní miliardář doktor Stanley Ho, a tím se tento lukrativní trh otevřel. Reakce byla rychlá a dnes je v Macau čtrnáct kasin. Roste turismus a dlouho stagnující ekonomika začala růst. Vláda Macaa funguje podle principu "Jedna země, dva systémy", a to bez jakéhokoli odporu, skutečnost je totiž taková, že Macao potřebuje pevninu ke svému přežití mnohem více než Hongkong.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama