Blog na téma Čína, nejlidnatější země světa s kulturou starou čtyři tisíce let.

San Guo: Tři říše

28. ledna 2010 v 18:10 |  Dějiny
Říše dlouho rozdělená se musí sjednotit, říše dlouho sjednocená se musí rozdělit. Tak tomu vždy bylo.

Takto, v taoistickém duchu, začíná jedno z nejznámějších čínských vyprávění, historický román Příběhy Tří říší ze 14. století. Tvoří ho celkem 120 kapitol a vystupují v něm tisíce postav.
Příběhy tří říší jsou v podstatě fikcí, založenou ovšem z velké části na historických faktech. Celý příběh začíná v roce 169 a vypráví o úpadku říše dynastie Han (Chan), o tom, jak se Čína rozpadla na tři státy, které spolu sváděly boje, a o následném (krátkodobém) novém sjednocení země v roce 280 za vlády nové dynastie. Hlavní děj knihy začíná v roce 189. V tomto bodě jsou dvěma hlavními protagonisty padouch Cao Cao a ctnostný Liu Bei, jehož slabý charakter kompenzuje síla jeho spojenců Zhang Feie a Guan Yua, se kterými ho spojila bratrská přísaha. Guan Yu se nakonec dostal do čínského panteonu jako patron války a léčení. Cao Cao a Liu Bei jménem císaře potlačí povstání Žlutých šátků, ale následně se z nich stanou rivalové - Cao Cao byl sice regentem císaře Xiana, ale Liu Bei byl s panovníkem vzdáleně pokrevně příbuzný. Oba sice tvrdí, že jednají podle císařových přání, ale přesto proti sobě začnou bojovat. Cao Cao je poražen v Hubei v bitvě u Červeného útesu (r. 208), protože Liu Bei využije pomoci svého mazaného poradce Zhuge Lianga, který jeho nepočetné vojsko posílí o armádu třetího válečníka, Sun Quana.
Když tito tři upevní své pozice, každý z nich si založí svou říši: Cao Cao se stáhne na sever k povodí Žluté řeky, kde kolem churavějícího císařského dvora založí stát Wei. Sun Quan si dále na jihu na spodním toku Yangzi založí říši Wu a Liu Bei si založí svou mocenskou základnu, stát Shu, v žírné krajině Sichuanu. Spojenectví mezi státy Shu a Wu se rozpadne, když Sun Quan požádá Guan Yua, aby zradil Liu Beie. Guan Yu odmítne a Sun Quan ho v roce 220 zavraždí. V tuto chvíli umírá Cao Cao a jeho ambiciózní syn Cao Pi donutí císaře, aby abdikoval, a sám se prohlásí za hlavu nové dynastie. Ze strachu před odplatou státu Shu po zavraždění Guan Yuho se Sun Quan rozhoduje podpořit nároky Cao Piho, zatímco v Shu vznáší svůj požadavek na císařský trůn i Liu Bei.
I přes varování Zhuge Lianga se Liou rozhodne vytáhnout s vojsky do státu Wu a pomstít smrt Guan Yua, ale jeho vojska se vzbouří a zabijí Zhanga Feie. Ponížený Liu Bei se stáhne do Baidichengu v soutěskách kolem Yangzi a umírá. Tím má Cao Pi volnou cestu a napadá Sun Quana, který je tak donucen obnovit své nepohodlné spojenectví s říší Shu, které nyní vládne Zhuge Liang, aby svoji říši uchránil před nájezdníky. V roce 229 už si ale Sun Quan natolik pojistil své postavení, že se rovněž prohlásil za císaře, a nechal Zhuge Lianga zemřít o pět let později v bojích s vojsky Wei. Stát Wei ale nedokázal své převahy využít, protože spiknutí proti Cao Piovi zahájilo na severu občanskou válku, která skončila až kolem roku 249, kdy se jako vítězové vynořil klan Sima. Sun Quan brzy poté umírá a Shu se vzdává všech svých požadavků na vedení říše. Klan Sima ze státu Wei v roce 265 zakládá novou dynastii Jin (Ťin), nakonec přemůže stát Wu a v roce 280 sjednocuje Čínu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Floydtot Floydtot | E-mail | Web | 17. ledna 2017 v 2:44 | Reagovat

yale school of public health  <a href=http://xanor.zoomin.se/>kopa xanor pa natet</a>  walgreens pharmacy edison nj

2 Clarkbug Clarkbug | E-mail | Web | 11. září 2017 v 14:36 | Reagovat

eye doctors in odessa tx  <a href=https://belviqonline.carbonmade.com>buy belviq online canada</a>  lean process in healthcare

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama