Blog na téma Čína, nejlidnatější země světa s kulturou starou čtyři tisíce let.

Tradiční čínská medicína

28. ledna 2010 v 14:49
Čínská medicína, jejíž kořeny sahají údajně 4000 let do minulosti, se vyvinula z tradičního léčitelství a taoistického učení.

V průběhu staletí si osvojila přístup, který bychom dnes nazvali celostním - důraz je kladen na význam stravování, emočního zdraví a prostředí. I v současnosti je čínská medicína založena na bylinkách, stravě a akupunktuře, její nedílnou součástí je taoistická filosofie a čchi (qi), životní síla bytostí. Tato energie je tvořena dvěma protikladnými silami jin a jang, ve vesmíru a v těle zastopupenými mokrým a suchým, studeným a teplým atd. Na rozdíl od západní medicíny, u níž se předpokládá, že nemoci způsobuje vnější síla, například bakterie či virus, je v tradiční čínské medicíně příčinou nemocí nerovnováha mezi jin a jang. Pokud je harmonie těchto dvou prvků v těle pacienta narušena, je oslaben nebo zcela zastaven tok čchi. Čínští lékaři vždy usilují o obnovení této potřebné rovnováhy.
Li Shizhen (Li-š'-čen) sestavil ve 12. století lékopis Bencao Gangmu (Pen-cchao Kang-mu), v němž byly zaznamenány všechny nemoci a jejich léčba.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama