Blog na téma Čína, nejlidnatější země světa s kulturou starou čtyři tisíce let.

Ženšen

29. ledna 2010 v 10:22
Ženšen patří mezi léčivé byliny používané v tradiční čínské medicíně.

Ženšen se sbírá jako léčivá bylina celá tisíciletí a už první čínský seznam léků, sepsaný v prvním století, zaznamenává schopnost ženšenu vyživovat pět vnitřních orgánů, zostřovat inteligenci, posilovat jin i jang.
Na ženšenu je oceňován jeho kořen. Může se stát, že budete hledat celé týdny a nenaleznete jedinou rostlinu ženšenu, jeho sběrači již také mnohokrát beze stopy zmizeli, což dalo vzniknout množství legend. Říká se například, že kořeny ženšenu hlídají hadi a tygři. Když se podle legendy sběrači ženšenu zdá o smějícím se bělovousém muži nebo skupině tancujících víl, má vstát a beze slova vyrazit do lesa. Jeho společníci ho mají v tichosti následovat a on je zavede ke kořeni.
Ženšen z pohoří Čangbaj je považován za nejlepší v celé Číně. Hledači ženšenu zde pracují přes léto, kdy se dá rostlina poznat podle svých červených bobulí. Sběrači pozorně naslouchají, jestli nezaslechnou zpěv bangchujského vrabce, protože ten má po semenech ženšenu ochraptělý hlas. Když se někomu podaří ženšen najít, zabodne do země tyč a na ni uváže kus červené látky: ta podle tradice nedovolí duchu kořene, aby unikl.
Ženšen obvykle roste ve stínu korejské borovice a říká se, že rostlina se skutečnou léčivou silou musí být stará nejméně padesát let. Ženšen je nízká rostlina a její kořeny v půdě směřují vzhůru. Vykopat kořen ženšenu je složitá operace, při které si snadno zlámete nehty, protože když se kterýkoli z tenkých kořínků poškodí, celková hodnota rostliny se značně sníží. Kořeny se oceňují nejen podle své hmotnosti, ale i podle toho, do jaké míry kořenový systém připomíná lidské tělo, s hlavou a čtyřmi končetinami. Pokud se vám podaří najít divoký kořen, jste boháči, protože jeden gram ženšenu z pohoří Changbai se prodává za 1000 juanů. Uměle vypěstovaný ženšen stojí jen zlomek této částky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Devin Devin | 29. ledna 2010 v 12:48 | Reagovat

Máš pěknej blog, tohle je jeden z typů blogů o kterých blog.cz doopravdy je...

2 Jana Jana | E-mail | Web | 12. srpna 2015 v 10:13 | Reagovat

Kdo by měl zájem užívat ženšen v tabletkách a posílit si metabolismus a popohnat tuky, doporučuji suplementy http://www.suplementy.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama