Blog na téma Čína, nejlidnatější země světa s kulturou starou čtyři tisíce let.

Žlutá řeka

27. ledna 2010 v 18:21

Chuang-che (Huanghe) neboli Žlutá řeka je druhým nejdelším (5464 km) vodním tokem v Číně.

Jméno obdržela podle velkého množství žlutého jílu, který sbírá ve sprašové oblasti. Jak se tok řeky zpomaluje, většina jílu se postupně ukládá, čímž se zvedá její dno nad okolní roviny (například v blízkosti Kaifengu dosahuje až 10 metrů nad úroveň města) a roste tak pravděpodobnost záplav. Žlutá řeka také již mnohokrát změnila koryto - někdy například zamířila na jih od Šan-tungského poloostrova, pokaždé však s katastrofálními následky. Odhaduje se, že v roce 1642, kdy prolomila hráze a obrátila svůj tok na jih, připravila o život 300 000 lidí. Kvůli těmto pohromám si vysloužila přezdívku "Utrpení Číny". Následkem překotného hospodářského rozvoje došlo v severní Číně k nebývalému nárůstu spotřeby vody, a tak Žlutá řeka dnes na mělkých úsecích pravidelně vysychá.
Žlutá řeka pramení vysoko v horách provincie Čching-chaj. Strmým sestupem z této 4000 metrů vysoké náhorní plošiny získává řeka nesmírnou sílu.
Žlutá řeka se plní jílem při své cestě sprašovou plošinou na severu. Vypadá, jako by překypovala energií, každý kubický metr vody však obsahuje 37 kilogramů jílu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jiri.okurkac jiri.okurkac | 27. března 2012 v 14:09 | Reagovat

jeto na hovno

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama