Blog na téma Čína, nejlidnatější země světa s kulturou starou čtyři tisíce let.

Čína se v roce 2009 stala největším investorem do čisté energie

25. března 2010 v 15:25 |  Aktuality
Čína se loni stala světově největším investorem do ekologicky čistých energií. Její výdaje byly v této oblasti téměř dvojnásobné proti Spojeným státům, uvedla nevládní organizace Pew Charitable Trusts.

Investice Číny do oboru čistých energií dosáhly v roce 2009 34,6 miliardy dolarů ze 162 miliard, které se investovaly globálně. Spojené státy byly s 18,6 miliardy dolarů na druhém místě. Silný nárůst vykázaly i evropské státy.
Zpráva byla zveřejněna v době, kdy Čína uzavírá další nové kontrakty, aby si zajistila přístup k energiím a čistým zdrojům. Ve středu například čínský ropný a plynárenský koncern CNOOC uzavřel 20letou dohodu o nákupu 3,6 miliónu tun zkapalněného zemního plynu za rok.
Plyn je čistší palivo než uhlí, jehož spalování vytváří tři čtvrtiny elektřiny v čínské energetické síti. Peking ale značně investuje i do obnovitelných zdrojů energie.
Spojené státy stále vedou v instalovaných zdrojích obnovitelné energie. Podle Pew Charitable Trusts byl loni jejich výkon v USA 52,2 gigawattu. Čína ale USA rychle dohání, její kapacity se loni zvýšily na 49,7 gigawattu. S 30,9 gigawattu za nimi bylo Německo, napsala agentura AP.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama