Blog na téma Čína, nejlidnatější země světa s kulturou starou čtyři tisíce let.

Čína koupí od Airbusu 102 nových letadel

8. listopadu 2010 v 14:54 |  Aktuality

Čínské společnosti koupí od evropského výrobce letadel Airbus 102 nových letadel. Uvedl to úřad francouzského prezidenta Nicolase Sarkozy. Dohoda byla oznámena v rámci návštěvy čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa ve Francii. Hodnota kontraktu činí 14 miliard USD (241,6 miliardy Kč).

Podle úřadu prezidenta dohoda zahrnuje modely A320, A330 a A350. Nová letadla získají společnosti Air China, China Eastern, China Southern a CASC.
Při příležitosti návštěvy čínského prezidenta byly oznámeny i další dohody mezi francouzskými a čínskými společnostmi. Je mezi nimi i desetiletý kontrakt na prodej uranu mezi francouzskou jadernou firmou Areva a China Guangdong Nuclear Power. Hodnota kontraktu je 3,5 miliardy USD, napsala agentura AP.
Čína je považována za nejrychleji rostoucí velký letecký trh světa. Ředitel čínského úřadu pro civilní letectví Li Ťia-siang na počátku tohoto roku uvedl, že Čína plánuje v letošním roce koupit 218 nových letadel, a to jak velkých dopravních, tak menších regionálních. Chce tak vyjít vstříc rostoucí poptávce po letecké přepravě v regionu. Čínské letecké společnosti loni přepravily 230 milionů cestujících. Do roku 2020 se má podle odhadů počet cestujících více než ztrojnásobit na 700 milionů.
Airbus podle svých internetových stránek v září podepsal objednávky na 78 letadel a dodal zákazníkům 45 letadel. Za devět měsíců tak získal objednávky na 379 letadel a dodal zákazníkům 380 strojů. Za celý rok 2009 si firmy u Airbusu objednali 310 letadel a Airbus dodal 498 letadel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama